Cartoon.com.pl

Cartoon.com.pl - ołówki,pióra,pędzle,stalówki,tusze,papier

Ołówki

Pencils

Ołówki, chyba najważniejsze narzędzie, w każdym razem pierwsze. Ołówki dzielimy ogólnie na H i B. H są to ołowki twarde, B-ołówki miękkie. 2B-miękki, 8B- bardzo miękki, H- twardy, 5H- bardzo twardy. Wszyscy rozumieją zależność. Rysik w ołówku składa się głównie z grafitu oraz glinki kaolinowej. Im więcej glinki kaolinowej tym ołówek twardszy i linia nim pozastawiona cieńsza. Ale po wytarciu gumką, ołówki twarde zostawiają lekkie wgłębienie... Ołówki H nie są polecane dla rysowników. Najwygodniejsze są 1B, 2B, 3B.

Wszyscy spotkali się z ołówkami 0,5mm oraz 0,3mm... w oprawkach... Gdy rysujemy na formacie A4 taki ołówek jest wygodniejszy, po prostu mniejszy. Uwaga: rysiki do tych ołówków nie są grafitowe, są to głównie polimery, a więc normalna gumowa gumka raczej rozmazuje rysunek niż ściera. Trzeba kupić jakąś japońską gumkę wtedy, one są też polimerowe i ścierają prawidłowo polimerowy rysik.

Pióra, pędzle, stalówki i tusze

Ink

Większość rysowników, gdy już rysunek jest zrobiony ołówkiem maluje swój rysunek tuszem. Można to zrobić na 2 sposoby, 1. to normalna stalówka (nasi dziadowie takich używali do pisania) w oprawce i tusz w pojemniczku lub 2. pędzelek i tusz. Można też te techniki mieszać. Tusz musi być wodoodporny po wyschnięciu. Polecam tusz Talens(Indian Ink), polska Perełka (do kupienia w sklepach z artykułami dla artystów). Amerykańskie firmy wydawnicze nie przyjmują cartoonów zrobionych innymi technikami. Jest to pierwszy warunek, który rysownik musi spełnić. Europa jest trochę inna, wszyscy znamy Belgijskie Zagłębie Komiksu... gdzie wydawano już komiksy robione i innymi technikami(np. pastel, farby olejne)... Ale zostawmy Belgów... Zdecydowana większość komiksów jest robiona tuszem oraz stalówką lub pędzlem... Gdy człowiek się dokładnie przyjrzy obrazkom w komiksie, to widać czym był robiony, Kaczor Donald - pędzel. Są tez komiksy robione cienkopisami np. Lobo. Komiks robiony pędzelkiem lub stalówką wygląda estetyczniej niż cienkpisem... Wiadomo, że świat się zmienia, techniki można mieszać, czasem wszystkie chwyty dozwolone, aby osiągnąć cel. Potem i tak kolorowanie można zrobić na komputerze. A można pokolorować od razu tuszem, akwarelami, zależy to estetyki autora, a następnie zeskanować i dokonać napraw :)))... Tzw. kserowanie komiksów też jest dobre (jedynie dobre jakościowe ksero). Dzieki ksero możemy zmniejszyć naszą planszę, linie beda wyglądać wtedy dużo lepiej i wtedy to dopiero dokonać skanu lub kolorowania.

Podsumowanie: Polecam odwiedznie sklepów z artykułami artystycznymi... Potrzebne są pędzelki, głównie oznaczone 00, czyli najmniejsze, polecam włosie nylonowe, bobry itp. strasznie lezą, poza tym linia pozostawiona nimi jest czasem zbyt rozszczepiona. Stalówki można kupić w sklepach z artykułami kaligraficznymi, artystycznymi... Tusz - musi być czarny (tzw. Indian Ink), wodoodporny po wyschnięciu. Sklepy z art. artystycznymi, papierniczo-piśmiennymi...

Papier

Paper

Jak najgładszy, krótka charektyrystyka. Jeżeli kupujemy papier renomowanych firm, to na spodniej stronie jest napisane jego przeznaczenie, musimy wybrać tusz (ink). Na innym rodzaju papieru tusz będzie się rozmywać, wlewać w drobne rowki, co w końcu zniszczy kreskę rysunku...

Nie znalazłeś czego szukaleś? Poszukaj z Google.

Google