Cartoon.com.pl

Aktualności komiksowe

Miedzynarodowy Festiwal Komiksu - Łódź 2007

3-4-5 października 2008 roku.

MFK Łódź - Festiwal Komiksowy

Lokalizacja: Łódzki Dom Kultury – ul. Traugutta 18

Dodatkowe lokalizacje:

Centralne Muzeum Włókiennictwa – ul. Piotrkowska 282

Monograficzna wystawa Milo Manary – w trakcie XIX MFK wstęp za okazaniem wejściówek lub zaproszeń, ekspozycja czynna od 4 do 24 października

„Generacja zero” – przekrojowa prezentacja współczesnego komiksu czeskiego i słowackiego – w trakcie XIX MFK wstęp za okazaniem wejściówek lub zaproszeń, wystawa czynna od 4 do 24 października

ekspozycja prac Wojciecha Siudmaka

Łódź Art Center – ul. Tymienieckiego 3

wybory Rysunkowej Miss Festiwalu Komiksu i koncerty: Elektryczny Węgorz oraz Żelazna Brama – 4 października, start ok. godz. 21.30 – wstęp za okazaniem wejściówek lub zaproszeń

Tegoroczna edycja festiwalu będzie bardzo rozbudowana. Przede wszystkich gościć będziemy światowej sławy twórców komiksowych. Zaprosiliśmy do Łodzi Milo Manarę, znanego na całym świecie włoskiego rysownika, specjalizującego się w pikantnych historiach (popularny „Klik”), ale także współpracującego z Hugo Prattem, innym znanym twórcą komiksu, przy albumach „El Gaucho i Indiańskie lato”, czy filmowcem Federico Fellinim. Jego wieloraką twórczość podsumujemy monograficzną wystawą, którą pokażemy w Centralnym Muzeum Włókiennctwa. Będzie to ekspozycja przeznaczona dla pełnoletniej publiczności.

Na festiwalu będzie można spotkać Jeana „Moebiusa” Giraud najwybitniejszego z żyjących twórców komiksu francuskiego. Autora i współautora wielu wybitnych serii (m.in. Blueberry, Incal, Feralny major, Silver Surfer, Arzach). „Moebius” jest również twórcą koncepcji graficznych takich filmów, jak „Obcy - ósmy pasażer Nostromo”, „Willow”, „Tron”, „Piąty element” i „Otchłań”. Zdobywca m.in. Nagrody Eisnera i Nagrody Harveya.

Pojawi się również autor kultowego „RanXeroxa” – Gaetano „Tanino” Liberatore, jeden z najbardziej poczytnych twórców komiksu we Włoszech. Projektował również okładki płyt (m.in. Frank Zappa), współpracował przy produkcji filmu „Asterix i Obelix – misja Kleopatra”.

Nie zabraknie też Grzegorza Rosińskiego, autora słynnego „Thorgala”. Mieszkający w Szwajcarii rysownik tak polubił łódzką imprezę, że postanowił odwiedzać ją tak często, jak tylko pozwoli mu na to czas.

Publiczność festiwalu będzie mogła spotkać się także z autorami z wielu innych krajów, m.in. czterema Francuzami biorącymi udział w projekcie „City Stories”, z Jose Fernandesem (Portugalia), z Mawilem oraz Martinem tom Dieckem (Niemcy), Nicolasem Robelem (Szwajcaria), rosyjsko-ukraińskiem duetem Jelena Woronowicz - Andrij Tkalienko czy Czechem Tomasem Prokupkiem.

Przy takiej randze gości zagranicznych nie możemy zapomnieć o polskim dorobku komiksowym. XIX edycja festiwalu związana jest z trzema ważnymi dla organizatorów i miłośników komiksu jubileuszami. Po pierwsze, w 2008 roku obchodzimy siedemdziesiątą piątą rocznicę powstania „Koziołka Matołka” – jednego z pierwszych polskich komiksów. Z tej okazji odbędą się zajęcia i konkursy dla dzieci, a do celebracji słynnego koziołka z Pacanowa włączy się usytuowane właśnie tam Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka.

Po drugie, swoje święto (półwiecza pracy twórczej) na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi będzie miał Janusz Christa, wybitny twórca komiksowy, odznaczony w 2007 roku orderem Gloria Artis przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artysta, podczas prezentacji wideo, opowie swoim wielbicielom o najsłynniejszych wykreowanych przez niego bohaterach – Kajtku i Koko, Kajku i Kokoszu oraz wielu innych. Jubileuszowi towarzyszyć będzie wystawa oraz katalog.

Po trzecie, pięćdziesiąt lat temu po raz pierwszy widzowie Telewizji Polskiej zobaczyli Gapiszona, rysunkowego bohatera Bohdana Butenki, który w 1965 roku na dobre zadomowił się w „Misiu”. Rocznica ta, a także premiera „Kanapki” - najnowszej publikacji z ilustracjami Butenki, która ukaże się nakładem łódzkiego Wydawnictwa Literatura, stanie się pretekstem do spotkania z ich twórcą, autorem kilkuset opracowań graficznych książek nie tylko dla dzieci.

Nie zabraknie także wydarzeń, które nadają festiwalowi niepowtarzalną atmosferę – coroczne wybory rysunkowej Miss Festiwalu z pewnością należą do najbardziej interesujących. Kandydatki do tytułu rysowane są na żywo przez artystów, a oceniane przez klaszczącą i wiwatującą publiczność. W ubiegłym roku to piękność, stworzona przez Belga Dany’ego kilkoma prostymi pociągnięciami flamastra, zmiażdżyła konkurencję i zgarnęła tytuł Miss Komiksu 2007. Ponadto, tradycyjnie odbędą się koncerty muzyczne (Elektryczny Węgorz i Żelazna Brama), sesje dedykacji, spotkania z autorami (m.in. z twórcami powstającej właśnie kinowej wersji komiksu „Jeż Jerzy”) oraz Sympozjum Komiksologiczne. W tym roku rozważania humanistów różnych dziedzin poświęcone będą „Komiksowi jako zjawisku artystycznemu – na pograniczu sztuk, mediów, gatunków”, które dostępne będą w formie publikacji już w trakcie MFK. Międzynarodowy Festiwal Komiksu jest częścią przedsięwzięcia „Łódź Festiwalowa” i bierze czynny udział w staraniach Łodzi o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016.

Wystawy festiwalowe:

1.Wystawa Milo Manary – Centralne Muzeum Włókiennictwa – 4-24.10.2008

2.Wystawa Wojciecha Siudmaka - Centralne Muzeum Włókiennictwa – 4-24.10.2008

3.Wystawa komiksu czeskiego i słowackiego „Generace Nula” - Centralne Muzeum Włókiennictwa – 4-24.10.2008

4.Wystawa konkursowa Międzynarodowego Festiwalu Komiksu – Galeria Stara ŁDK – 3-31.10.2008

5.Wystawa Jana Szancera i Bartka Kosowskiego – Galeria Nowa ŁDK – 3-31.10.2008

6.Wystawa prac Tomasza Tomaszewskiego – Foyer Dużego Kina ŁDK – 3-31.10.2008

7.Wystawa prac Jakuba Woynarowskiego – Foyer Dużego Kina ŁDK – 3-31.10.2008

8.Wystawa „Jeż Jerzy sfilmowany” – Foyer Dużego Kina ŁDK – 3-31.10.2008

9.Wystawa „75 lat Koziołka Matołka” – kawiarnia „Łódka” ŁDK – 3-31.10.2008

10.Wystawa komiksu dziecięcego „Dyskryminacja surowo wzbroniona” – sala 6 ŁDK 3-31.10.2008 oraz Centrum Manufaktura.

11.Wystawa „City Stories 3” – ul. Piotrkowska przy Urzędzie Miasta Łodzi

Cennik: karnet – 15 zł.

sobota – 10 zł.

niedziela – 8 zł.

(dzieci do lat 12 wchodzą za darmo).

Miedzynarodowy Festiwal Komiksu - Łódź 2007

5-6-7 października 2007 roku.

MFK Łódź - Festiwal Komiksowy

Ddańskie Spotkania Komiksowe 2007

GDAK - komiksyPracownia Komiksowa przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej . Grupa GDAK zapraszają na :

Dziesiątą edycję Gdańskich Spotkań Komiksowych GDAK 10 Czas: 22 – 23. 09. 2007 r.

Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna Gdańsk Filia nr 68 - Pracownia komiksowa; Ul. Paderewskiego 11, Gdańsk Suchanino

WSTĘP WOLNY !!!

Gdańskie Spotkania Komiksowe GDAK pojawiły się po raz pierwszy 21.11.1999 roku. Były to czasy, kiedy polski rynek komiksowy odradzał się po kompletnej zapaści w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Grupa młodych entuzjastów z Trójmiasta postanowiła wtedy zorganizować spotkanie dla wszystkich miłośników historii obrazkowych oraz zachęcić mieszkańców Gdańska do ich czytania. Jak się okazało pomysł padł na podatny grunt, gdyż region Pomorza obfituje zarówno w twórców jak i miłośników tego rodzaju literatury. Pomimo kameralnej atmosfery konwentu i lokalnego zasięgu imprezy GDAK dotarł już do dziesiątej edycji. Podczas całej swej historii w konwencie wzięli udział twórcy z całej Polski, tacy jak; Michał „Śledziu” Śledziński (założyciel magazynu „Produkt”), Przemek Truściński (znany rysownik komiksów oraz grafiki reklamowej), Krzysztof Ostrowski (komiksiarz i wokalista zespołu Cool Kids of Death), Tomek Leśniak i Rafał Skarżyski (ojcowie postaci Jeża Jerzego), Robert Adler (kreator serii „48 stron”). Nie można zapominać także o trójmiejskich artystach. W tym gronie znaleźli się między innymi: Mateusz Szkutnik, Rafał Gosieniecki, Jakub Rebelka, Benedykt Szneider, Aleksandra (Czubek) Spanowicz, Marek Lachowicz oraz wielki mistrz Janusz Christa. Od samego początku GDAKa wspiera Jerzy Szyłak, uznany znawca komiksu i krytyk filmowy, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego. W ciągu już prawie ośmiu lat impreza rozwijała się wraz boomem historii obrazkowych w Polsce. W całym kraju doświadczyliśmy urodzaju wydawniczego. Komiks zdobył uznanie w coraz szerszych kręgach i wszedł do głównego obiegu kultury. W Gdańsku jednym z największych efektów tej prosperity można powiedzieć oraz pokłosiem GDAKa było założenie Pracowni Komiksowej w ramach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

komiks Christa

To właśnie w tym miejscu odbędzie się dziesiąty GDAK. Można powiedzieć, że w końcu doczekał się swojego miejsca, po latach goszczenia w różnych zaprzyjaźnionych instytucjach. Obecna edycja będzie się rozgrywać pod szyldem obchodów 50 – lecia pracy twórczej Janusza Christy. Niestety sam twórca Kajtka i Koka, nie będzie mógł uczestniczyć w jubileuszu, ze względu na słaby stan zdrowia. Pomimo to zapowiada się wiele atrakcji. Program rozpocznie się częścią oficjalną obchodów jubileuszu Janusza Christy, czyli nadaniem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury dla jubilata, prezentacją Arka Salomońskiego poświęconą dorobkowi mistrza, wernisażem wystawy jego prac. Kolejno odbędą się spotkania z gośćmi specjalnymi, którymi będą Mateusz Skutnik, Marek Lachowicz i January Misiak oraz przybyły specjalnie z Warszawy Przemek Truściński. Tradycyjnie krótki wykład wygłosi Jerzy Szyłak. Oprócz tego można będzie spotkać na miejscu innych trójmiejskich twórców, miłośników literatury obrazkowej oraz kolekcjonerów. Drugi dzień imprezy stać będzie pod znakiem mangi i jest skierowany raczej do młodszych odbiorców. Oprócz zabaw takich jak karaoke, gra w go nie zabraknie takich wydarzeń, jak warsztaty z kaligrafii japońskiej, prelekcja na temat kultury Kraju Kwitnącej Wiśni, czy dyskusji na temat sztuki komiksowej Dalekiego Wschodu.


Program:

22.09.2007 r. – obchody 50-lecia pracy twórczej Janusza Christy i rocznicy powstania Pracowni Komiksowej

12.00 - uroczyste otwarcie

- Powitanie gości – Paweł Braun zastępca dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku

- nadanie Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury dla Janusza Christy przez zastępcę dyrektora Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury, Sportu i Promocji Panią Annę Czekanowicz – Drążewską

- wernisaż wystawy prac Janusza Christy

- Podsumowanie rocznej działalności Pracowni Komiksowej – Bogdan Ruksztełło – Kowalewski – kierownik placówki

- 50 lat pracy twórczej Janusza Christy – Arkadiusz Salomoński

14.00 – 17.00 Część panelowa

- Prelekcja o komiksie trójmiejskim – Jerzy Szyłak

- Spotkanie z Markiem Lachowiczem i Januarym Misiakiem

- Spotkanie z Mateuszem Skutnikiem

- Spotkanie z Przemkiem Truścińskim

23.09.2007 r. - Manga Day

10.00 Rozpoczęcie

10.15 – Prelekcja o kulturze Japonii

11.00 – Panel anime

11.30 – zabawy elektroniczne: DDR, singStar, go; kaligrafia japońska - warsztaty

14.00 – Konkursy z nagrodami z wiedzy o anime i mandze

14.30– zabawy elektroniczne: DDR, singStar, go; kaligrafia japońska warsztaty

17.00 – Dyskusja manga kontra komiks

18.00– zabawy elektroniczne: DDR, singStar, go; kaligrafia japońska warsztaty.

19.00 – Zakończenie

Kontakt:

Kierownik Bogdan Ruksztełło-Kowalewski

e-mail:komiks@wbpg.org.pl

gdak@interia.pl

GG:4668102

Organizator:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna Gdańsk

Filia nr 68 Pracownia komiksowa

Ul. Paderewskiego 11

80-170 Gdańsk-Suchanino

http://komiks.wbpg.org.pl/

Kierownik Bogdan Ruksztełło-Kowalewski

tel. (058)322-36-35

e-mail:komiks@wbpg.org.pl

GG:4668102Komiks Wampiurs wars

W ostatnim czasie lokalne i ogólnopolskie wydawnictwa komiksowe przypomniały rozmaite legendy rodzimego undergroundu z czasów PRL-u. W godnym tym gronie cały czas brakowało najlepszego, najbardziej odjechanego, śmiesznego i niepokornego tworu w historii komiksu polskiego - jak Kamil Śmiałkowski w MACHINIE (nr 1/2000) określił Wampiurs Wars Jana Platy-Przechlewskiego. Teraz wreszcie Wybrzeże dołącza do reszty kraju: Gdańskiemu Klubowi Fantastyki udało się, po kilkuletnich staraniach, oddać do druku czwarty (a zarazem, niestety, ostatni) numer magazynu Komiks - Czerwony Karzeł. Numer w całości poświęcony oryginalnym Wampiurom.

Takiego wydania jeszcze nie było:

– wszystkie oryginalne historyjki cyklu,

– dwie krótkie historyjki z początków III RP,

– pojedyncze rysunki-żarty (varia) z Informatorów GKF,

– uaktualnione odautorskie powampiurze,

– klasyczne posłowie Jerzego Szyłaka,

– książkowe i prasowe wypowiedzi o Wampiurach,

– barwna okładka z grafikami Andrzeja Janickiego,

– format większy od A-5 (acz mniejszy od A-4 – dokładniej 240x200 mm),

– satynowany papier, cyfrowo odświeżone rysunki,

– grzbiecik, 108 stron całości (nie licząc okładki).

Nakład niestety ograniczony, więc dla wahających się nabywców pozostanie wkrótce znów tylko internetowa strona wampiurzone! Data rozpoczęcia sprzedaży – 23 maja 2007 r. Cena 25 zł.

Strona: www.gkf.art.pl

Jednocześnie przypominamy, iż w ofercie Działu Wydawniczego GKF znajduje się również Komiks - Czerwony Karzeł #3 - zawierający remake komiksu Na tropie... wampiurów!!! narysowany zbiorowo przez grono polskich rysowników komiksowych młodego pokolenia... Nakład tego wydawnictwa - na wyczerpaniu! Cena jedyne 5 zł.

Plansze: Birek, Rebelka, Janicki