Cartoon.com.pl - Polish Cartoon - Polski Komiks

cartoon

polish cartoon, comix, artists,
polski cartoon, komiks, artyści komiksu;
contact: e-mail:phil@cartoon.com.pl

Polish Cartoon Home
Polski Cartoon - Dom

Cartoon Artists
Artyści Komiksu

Comix News
Newsy Komiksowe

Comix Shops
Komiksy - sklepy

Polish Comix links
Polski Komiks linki

Cartoon and Comix links
Komiksy - linki

Cartoon Art Festivals
Festiwale Komiksu

Publishing How-to
Jak wydać komiks

Comix Publishers
Wydawcy Komiksów

Story Board Writers
Scenarzyści

Software
Oprogramowanie

Scanners
Skanery

Inks, brushes, pencils
Tusze, pędzle, ołówki

Other Links
Inne Linki

Site Map
Mapa Strony

Jak wydać własny komiks

1. Narysować komiks.
a. Banalne, ale tak trzeba zacząć:).
b. Spawdzić, czy są błędy, literówki, niedoskonałości rysunku. Jeżeli są poprawić. Dać do przeczytania kolegom, rodzinie, niech szukają błędów.

2. Skanowanie plansz
Zeskanować plansze komiksu w rozdzielczości od 300 do 600dpi. Drukarnie wolą 600 dpi, więc należy zacząć skanowanie już w tej rozdzielczości, czyli 600 dpi.

3. Obróbka cyfrowa
a. Każdą planszę należy 'wyczyścić' z brudów, plam, itp. przy pomocy programów: np. Gimp, Pixia, Phoshop... Poprawić ponownie błędy w 'chmurkach' jeżeli jakieś są. Pokolorować, jeżeli był taki zamiar.
b. zapisać każdą planszę w rozdzielczości od 300-600dpi. Większość drukarni chce 600dpi, czyli skanować od razu w 600dpi.

4. Wstępne Wydruki
Zrobić wstępne wydruki plansz zwykłą drukarką. Dać do przeczytania kilku osobom, dalej szukać błędów, literówek, itp. jeżeli są poprawiać do skutku.

5. DTP - DeskTop Publishing
a. drukarnia cyfrowa (digital printing)
Złożyć cały komiks. Programy do DTP: Scribus (Linux i Unix), Greenstreet Publisher (Windows), Quark (Windows i Mac). Polecam Scribus i Greenstreet. 1 darmowy, drugi kosztuje 30$. Na upartego można plik zrobić w Wordzie, albo OpenOffice.org i zapisać jako .pdf. Ustawiamy stronę po stronie. Pamiętamy o marginesach. Numerujemy strony. Zapisujemy strony jedna za drugą. Drukarnia sama sobie je ułoży. Zapisujemy plik jako .pdf jeżeli mamy zamiar drukować w drukarni cyfrowej. Robimy druk próbny. Znowu czytamy i szukamy błędów. Nie wiem, skąd się one biorą, ale błędy są zawsze. I jeżeli są należy je ponownie poprawić. Robiąc samemu DTP oszczędzamy ok. 2000 złotych. Opłaca się więc tego nauczyć, bo nie jest to trudne.
b. drukarnia offestowa (offset printing)
Złożyć cały komiks. Programy do DTP: Scribus (Linux i Unix), Greenstreet Publisher (Windows), Quark (Windows i Mac). Polecam Scribus i Greenstreet. Pierwszy darmowy, drugi kosztuje 30$. Ustawiamy stronę po stronie. Pamiętamy o marginesach. Numerujemy strony. Drukujemy klisze. W sumie to na przeźroczystych foliach. Należy skontaktować się z drukarnią, aby dowiedzieć się szczegółów, jakie klisze są najbardziej ekonomiczne, tzn. ile stron na 1 kliszy i jaki układ.

6. Drukarnia
a. drukarnia cyfrowa (digital printing)
Można drukować tam małe nakłady od jednego egzemplarza do kilku tysięcy egzemplarzy, przy czym cena egzemplarza jest taka sama niezależnie od nakładu. Wspaniałe rozwiązanie dla naszych potrzeb. Warto przeszukać Google i inne wyszukiwarki w ich poszukiwaniu. Komiks czarno-biały, 24 strony, format A5 to ok. 1,80 za sztukę. 100 komiksów = 180złotych. Cena do zaakceptowania, ryzyko inwestycji też. Należy się z taką drukarnią skontaktować, aby uzyskać dodatkową pomoc techniczną, w końcu oni będą drukować, więc warto zapytać się o szczegóły, tricki, itp.
b. drukarnia offsetowa (offset printing)
Tu nakłady wahają się od minimum 500 egzemplarzy do przeraźliwie dużych. Im większy nakład, tym niższa cena egzemplarza. Druk offsetowy wygląda ładnie, nawet super:). Niestety większości nie stać na taką inwestycję. Pamiętajmy, że jeszcze trzeba sprzedać nasze komiksy, bo inaczej będziemy mieć upominki mikołajkowe dla wszystkich znajomych na najbliższe 10 lat...

* Logiczny mały wydawca wybierze Drukarnię Cyfrową.

7. Mamy wydrukowane komiksy i co dalej?
a. jeżeli mamy maly nakład od 100 - 200 egzemplarzy.
Próbujemy sprzedać nasze komiksy przez księgarnię internetową, część komiksów możemy sprzedawać poprzez własną stronę internetową. Mamy za mały nakład, aby podpisać umowę z dużym dystrybutorem prasy i książki. Ale z niezależnymi małymi, lokalnymi firmami możemy. Jeżeli nakład schodzi, jest zainteresowanie, to możemy planować dodruk. I tak powoli rozkręcamy nasz mały komiksowy business.
b. jeżeli mamy nakład powyżej 1000 egzemplarzy
Możemy już poważnie rozmawiać z lokalnymi dystrybutorami prasy i książki. Jeżeli mamy powyżej 2000 egzeplarzy możemy rozmawiać nawet już z dużymi dystrybutorami. Do tego dochodzi ponownie Internet i handel poprzez własną stronę oraz księgarnie internetowe.

8. Uwagi dotyczące umów z dystrybutorami prasy i książki
* Uwaga: Należy czytać dokładnie umowy, które podpisujemy. Należy zwrócić uwagę na:
1. Co się dzieje z niesprzedanymi komiksami, czy mają być wam oddane i ile to kosztuje. Czasem to kosztuje nawet 7% ceny komiksu, co jest totalnym chamstwem, nie dość, że nie sprzedali, to jeszcze żądają pieniędzy za odbiór. Naogół mówią, że idą one na pzemiał, nie wierzcie, później są sprzedawane za 1złoty w supermarkecie, a wy nie macie z tego ani grosza.
2. Ile kosztuje dystrybucja? Dochodzi do 45% ceny komiksu. Polecam małych dystrybutorów. Trzeba podpisać kilka umów, ale mniej was 'obedrą ze skóry'. Można znaleźć kilku małych dystrybutorów w kilku regionach. A kilku małych, to jak jeden duży.

9. Inne uwagi
1. Dokładnie wyliczyć cenę komiksu. Pamiętać o podatkach, które was dopadną za ich sprzedaż. Pamiętać o cenie dystrybucji, aby nie sprzedać komiksu poniżej kosztów produkcji.
2. Nie 'windować' ceny zbytnio w górę, gdyż zbyt wysoka cena może zniechęcić nabywców.
3. Pamiętać, że wysyłka komiksu pocztą też kosztuje. Sprawdzić ile.
4. Zanim zaczniemy drukować, dajmy komiks do przeczytania kolegom, znajomym, rodzinie i zobaczmy jakie są opinie. Być może należy stworzyć inny komiks. Chociaż 180 zlotych można zawsze zaryzykować.
4. Życie jest ciężkie, ale tylko 'twardzi' mają szansę przetrwać.

...

Copyrights, Copylefts and Copycenters by Phil Sobansky 2005-2006... e-mail:phil@cartoon.com.pl
Other Services: Comix.pl, Art.org.pl