Cartoon.com.pl

Cartoon.com.pl - Software: Rysowanie i DTP

Oprogramowanie dla rysowników możemy podzielić na 2 główne sekcje:

1. oprogramwanie malarskie 2. oprogramowanie DTP. Obydwa potrzebne, aby dokonać druku komiksu na większą skalę.

1.Oprogramowanie tzw. malarskie.

Są to programy (aplikacje) grafiki rastrowej. Grafika rastrowa (pikselowa) jest lepsza niż wektorowa do rysowania (malowania), gdyż później zamierzamy wydrukować komiks najczęściej na prasie offsetowej. Służą one do narysowania rysunku np. przy pomocy tabletu graficznego lub obrobieniu graficznemu posiadanych już rysunków. Dzięki niemu możemy poprawić wiele rzeczy, np. pozbyć się plam, poprawić tekst, pokolorować, itp. Musimy tez posiadać skaner, aby narysowane rysunki metodą tradycyjną (czyli przy pomocy ołówka, tuszu, itd.) wprowadzić do komputera.

2.Oprogramowanie DTP

Są to programy (aplikacje), które służą przygotowaniu komiksów, książek do druku głównie techniką offsetową. Dlatego wcześniej używamy programów do grafiki rastrowej. Offset i grafika rastrowa idą lepiej w parze. Nieodzowne narzędzia w dzisiejszych czasach.

Poniżej podaję kilka profesjonalnych narzędzi do rysowania - malowania oraz osobno do DTP w rozgraniczeniu dla środowisk Windows oraz Linux. Prezentowane oprogramowanie jest darmowe lub kosztuje niewiele. Nie trzeba być bogatym, aby zrobić, co ma się zrobić i to profesjonalnie. Niech żyje FREEWARE oraz Open Source na złość wszystkim chciwcom i dziekujmy dobrym ludziom za to, że dzięki nim możemy coś robić.

Pixia - Japoński Program Graficzny

Pixia

Pixia - Japanese Graphic Software, stworzony przez Isao Maruokę. Oczywiście istnieje wersja polska programu:))), jest to tzw. Pixia - Polish Edition

Pixia Rysunek Liniowy

Jest to jeden z najlepszych programów do rysowania, a do rysowania przy pomocy Tabletów Graficznych czułych na nacisk jest najlepszy jaki widziałem. Przy tym darmowy. Freeware. Ale mimo, że darmowy to bije na głowę wiele komercyjnych programów, jest o wiele bardziej zaawansowany. Używany jest nie tylko przez Artystów Manga, ale też przez Artystów na całym świecie. W Japonii jest już programem kultowym. Z obliczeń downloadów wynika, że używa go kilka milionów ludzi. Często prezentowany w prasie komputerowej na całym świecie, uzyskując mnóstwo nagród. W tym programie można narysować, pokolorować, właściwie wszystko można. Jest to też bardzo dobry fotoedytor. Są też specjalne funkcje dla rysowników np. Rysunek Liniowy, dzięki któremu możemy kolorować rysunek nie niszcząc czarnego konturu. Zobacz obrazek obok, po prawej. Pixia poza tym obsługuje warstwy, maski.... Wydajność programu bije wszelkie pojęcie. Program jest niezwykle stabilny, jeden z najstablinieszych programów graficznych. Odwiedź Oficjalna Polską Stronę Programu. Ściąganie trwa ok. 6 minut. Na stronie również Polski Tutorial. Pixia - Edycja Polska

Gimp - Photoeditor for Linux, Unix, Mac and Windows

Gimp

Gimp- Chyba najbardziej znana aplikacja do fotoedycji oraz malowania-rysowania dla platformy Linux i Unix. Ale nie tylko, istnieje również wersja pod Windows, Mac. Windowsowa wersja nie jest niestety stabilna moim zdaniem. Natomiast pod Linuxem ta aplikacja jest niesamowita. Potężne narzędzie, trochę nietypowy interface użytkownika, ale po kilku godzinach pracy działamy szybko i sprawnie, kwestia przyzwyczajenia. Oczywiście darmowy, licencji GNU General Public Licence. Odwiedź i ściągnij www.gimp.org - Gimp Official Site.

Scribus - DTP for Linux and Unix

Scribus

Scribus - Wysokiej klasy profesjonalna aplikacja do DTP. Zaskaje łatwością użycia. Oczywiście licencja GPL. Autentycznie darmowy. Można wspomóc finasowo projekt. Linuxowcy jak zwykle nie muszą wydawać pieniędzy, aby działać profesjonalnie. Bardzo łatwo złożymy nim komiks, książkę, folder, właściwie wszystko. Obsługuje CMYK, a więc możemy przygotować 4 separacje dla drukarni offsetowej. Sam go używam i nawet zwykłe grafiki wolę drukować z poziomu Scribusa niż np. z Gimpa. Jest po prostu wygodniejszy. OdwiedźScribus Official Site www.scribus.org.uk.

DTP dla Windows

Niestety dla Windowsa są tylko takie strasznie drogie programy jak QuarkExpress i jeszcze takie tam inne. Ale jest jeszcze taki całkiem niezły za 30 dolcówGreenstreet Publisher. Polecam.

Inne opcje DTP - OpenOffice.org

Pod warunkiem, że chcesz opublikować np. komiks, czy ksążkę przy użyciu Drukarni Cyfrowej, to OpenOffice.org nadaje się też. Po prostu musisz złożyć swój materiał, a następnie zapisać go jako PDF. OpenOffice.org

Znajdź dobre oprogramowanie za pomocą Google.

Google