Komiks "Westerplatte. Załoga Śmierci"
Krzysztof Wyrzykowski - rysunki
Mariusz Wójtowicz-Podhorski - scenariusz

Zobacz kadry komiksu. Zobacz też jedną planszę komiksu.
"Westerplatte. Załoga Śmierci"
Paradokumentalny album komiksowy
Już pod koniec sierpnia br. ukaże się w sprzedaży komiks wojenny, którego patronem medialnym jest Magazyn „Odkrywca”. Ponad 120 stronicowy album oprócz około stu plansz komiksu w formacie A4, będzie zawierał także dodatkowe strony z mapami opisujących dzień po dniu przebieg walk w 1939 r., kopie przedwojennych map topograficznych, przewodnik po Westerplatte, archiwalne zdjęcia, w tym także nigdy nie publikowane, opisy broni, sprzętu wojskowego oraz artykuły związane z Westerplatte. Autorzy:
Krzyszof Wyrzykowski - rysunki;
Mariusz Wójtowicz-Podhorski - scenariusz,
Album komiksowy został poświęcony pamięci kmdr. por. Franciszka Dąbrowskiego, dowódcy obrony Westerplatte, któremu w tym roku przypadła 100-tna rocznica urodzin. Również 65 rocznica wybuchu II w.ś. jest okazją dla przypomnienia tego ważnego epizodu kampanii polskiej 1939 roku.
Jest to pierwsze w Polsce tego typu tak obszerne wydawnictwo, które pokazuje niemal minuta po minucie najważniejsze epizody obrony półwyspu, także te mniej chlubne dla polskich żołnierzy, w oparciu o najnowsze źródła i informacje. Zbieranie materiałów pod kątem tej publikacji zajęło ponad rok czasu, a kolejny rok to praca scenarzysty Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego i rysownika Krzysztofa Wyrzykowskiego. Warto podkreślić, że komiks opowiada historię Westerplatte od roku 1926 do kilku lat powojennych.

Komiks „Westerplatte. Załoga Śmierci” ma przybliżyć szczególnie najmłodszym Polakom historię tego zakątka Wybrzeża, które z roku na rok odwiedza coraz mniej ludzi. Przewodnik oraz mapy dołączone do komiksu pozwolą samodzielnie odnaleźć zapomniane i zaniedbane zakątki Westerplatte do których nie docierają żadni przewodnicy. A szkoda, bo są to miejsca które były szczególnie ważne dla obrony polskiej placówki lub też są to miejsca, gdzie nadal widoczne są ślady walk (np. leje po bombach Stukasów i pociskach pancernika „Schleswig-Holstein”).

Pomoc autorom albumu okazało wielu historyków, żołnierzy, ludzi interesujących się historią i militariami oraz szereg instutucji, jak i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej WST na Westerplatte.
Dla potrzeb rysownika zbudowano m.in. model pancernika „Schleswig-Holstein”, modele samolotów typu Ju-87, makiety i dioramy istotnych placówek oraz obiektów Składnicy, zgromadzono szereg militariów potrzebnych przy rysowaniu drobiazgowych szczegółów umundurowania i uzbrojenia. Kilkadziesiąt razy rysownik i scenarzysta komiksu odwiedzili Westerplatte i dzielnicę Gdańska, Nowy Port, dokonując „wizji lokalnych” niezbędnych przy tworzeniu tego komiksu.
Wydawać by się mogło, że na temat Westerplatte napisano i pokazano już wszystko. Tymczasem już w trakcie tworzenia komiksu do autorów trafiały kolejne nowe i sensacyjne udokumentowane fakty z historii Westerplatte, przez co wiele plansz komiksu musiało być tworzonych od nowa.
Konflikt między mjr. Sucharskim, którego niesłusznie uważa się za głównego bohatera obrony Westerplatte, a jego zastępcą kpt. Dąbrowskim jest znany od dawna. Ale bardzo mało ludzi zdaje sobie sprawę, że obrona Westerplatte miała jeszcze bardziej dramatyczny przebieg, niż powszechnie się sądzi. Dramat żołnierzy, którzy sądzili, że zostaną po kapitulacji rozstrzelani za to, że ich dowódca, mjr Sucharski wywiesił białą flagę już 2 września, a mimo tego znaku kapitulacji obrona była dalej prowadzona. Dramaty, o których do niedawna właściwie nic nie było wiadomo: rozstrzeliwanie polskich żołnierzy za odmowę dalszej walki, za brak odwagi i honoru by walczyć do wyczerpania ostatnich możliwości. Tragiczne losy rannych żołnierzy porzuconych na polu walki przez własnych kolegów i dramat tych, którym zwątpienie w sens dalszej walki lub strach kazał uciec z własnych stanowisk bojowych. Inne niż dotychczas znane wersje losów sierż. Najsarka, sierż. Rasińskiego i wielu innych polskich żołnierzy. Co ciekawe komiks pokazuje też Westerplatte oczami niemieckich żołnierzy i ich dowódców. Jest to więc trochę inaczej opowiedziana historia niż ta, którą znamy z filmu Różewicza „Westerplatte”.

W chwili ukazania się albumu, będzie on reprezentował najświeższe źródło wiedzy o obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Jego premiera przewidziana jest na koniec sierpnia br. na Westerplatte.

Kontakt z autorami oraz dodatkowe informacje o komiksie, jak i historii Westerplatte można znaleźć na stronie www.westerplatte.com.pl.
Copyrights by Krzysztof Wyrzykowski & Mariusz Wójtowicz-Podhorski